Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook
W dniu 8.10.2022 r. jednostki OSP terenu Gminy Biskupice wzięły udział w I warsztatach ratowniczych powiatu Wielickiego. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie i doskonalenie wiedzy z technik ratowniczych oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. Warsztaty podzielone były na trzy zadania, na wykonanie każdego z nich było przewidziane 20 minut.
 
Zadanie nr 1.
Miejscowość: Biskupice
Osoba biegająca po leśnej drodze zauważyła nieprzytomnego mężczyznę wiszącego na drzewie
Działania jednostek po dojeździe na miejsce polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zdjęciu mężczyzny na ziemię za pomocą technik alpinistycznych, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przygotowanie do transportu do szpitala.
 
Zadanie nr 2.
Miejscowość: Sławkowice
Zgłoszenie od mężczyzny dotyczące sąsiada, który podczas prac w garażu wpadł do kanału samochodowego. Jednostki OSP po dojeździe na miejsce zastały palącą się butle ( założenie że w butli może znajdować się acetylen) oraz mężczyznę który leży w garażu z poparzeniami twarzy oraz reszty ciała. Działania jednostek polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zakręceniu oraz schładzaniu butli, wyciągnięciu mężczyzny z kanału oraz udzieleniu kwalifikowanie pierwszej pomocy i przygotowania do transportu.
 
Zadanie nr. 3
Miejscowość: Biskupice
Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy. N a miejscu zdarzenia jednostki zastały rowerzystę który znajdował się wraz z rowerem pod samochodem osobowym, z bardzo mocnym krwotokiem uda oraz złamaniem otwartym. Działania jednostek polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustabilizowaniu oraz odłączeniu akumulatora od samochodu, wstępnym zatamowaniu krwotoku, wydobyciu mężczyzny z pod samochodu przy pomocy narzędzi hydraulicznych, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przygotowaniu do transportu.
 
Warsztaty zakończyły się o godzinie 13:00 odprawą końcowa oraz wręczeniem pamiątkowych koszulek.
 
Organizatorami warsztatów byli: Gmina Biskupice, Powiat Wielicki oraz Państwowa Straż Pożarna.
 
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia:
 

 

 
Fot. Justyna Kupiec, OSP Łazany, OSP Trąbki
 
 
 
 
 
 
Przewiń do góry