Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

W Święto Niepodległości, 11 listopada odbył się finał okręgowego Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Wieliczka. Po bramkach Damiana Lebiesta i Mateusz Flaka Błękitni Bodzanów pokonali Puszczę II Niepołomice 2:0 i zdobyli puchar! Warto przypomnieć, że Błękitni obchodzili w tym roku jubileusz 70-lecia działalności – jest to zatem wspaniałe podsumowanie tego roku!

Przed rozpoczęciem spotkania odśpiewano hymn Polski. A zawodników obu drużyn wspierali licznie zgromadzeni na nowym stadionie w Staniątkach kibice. Wspaniała oprawa zawodów przy sztucznym świetle nadała temu wydarzeniu jeszcze większą rangę. Błękitnych wspierała głośna grupa kibiców z Bodzanowa.

Przez większą część meczu grę prowadziły rezerwy występującej w pierwszej lidze Puszczy Niepołomice. Jednak niewiele z tego wynikało. Ataki przeprowadzane na bramkę ekipy z Bodzanowa były tłumione w zarodku, a oddawane strzały nie stwarzały realnego zagrożenia i były łatwo wyłapywane przez Jakuba Machlowskiego. Mimo mniejszego posiadania piłki to Błękitni byli bardziej konkretni w swoich poczynaniach. W 18 minucie niefrasobliwość w obronie grającego trenera Puszczy wykorzystał Michał Żerdecki, który „dzióbnął” piłkę do Kamila Klęka. Ten oddał ją zaraz do niego stwarzając bardzo groźną sytuację w polu karnym. Żerdceki odegrał piłkę na piąty metr do Sebastiana Pamuły (obecnego szkoleniowca dwóch grup młodzieżowych w Bodzanowie) – ten jednak trafił w miejsce, gdzie stał bramkarz. Sędzia w tej sytuacji zagwizdał jednak faul w ataku naszego zawodnika.

W 24 minucie po wyrzucie z autu Daniela Zimnego znakomicie pozycję wywalczył na lewym skrzydle Kamil Klęk. Dograł on piłkę wzdłuż pola karnego do Damiana Lebiesta, który wbił piłkę do pustej bramki otwierając wynik spotkania! W pierwszej połowie Puszcza jedyną realnie groźną sytuację miała w 30 minucie po strzale zza pola karnego. Wtedy Machlowski wykazał się swoimi umiejętnościami sparując piłkę na poprzeczkę bramki.

W samej końcówce pierwszej połowy po faulu na Jarosławie Chryczyku Błękitni otrzymali rzut wolny, który został zamieniony na bramkę. Z bocznego sektora boiska piłkę wrzucił Sebastian Pamuła, którą trącił głową nabiegający kapitan drużyny Mateusz Flak. Piłka obiła jeszcze słupek i wpadła do siatki. Bramka do szatni i prowadzenie 2:0 stało się faktem.

W drugiej połowie drużyna z Gminy Biskupice nie miała już tak dobrych sytuacji bramkowych. Skupiono się głównie na dalszej kolektywnej obronie, realizacji założeń taktycznych trenera Rafała Mazura, dobrym przesuwaniu i szukaniu swoich sytuacji w kontratakach. Puszcza dalej prowadziła swoją grę, jednak nie mogła znaleźć sposobu na sforsowanie defensywy Bodzanowian. W 57 minucie na boisku pojawił się Sławomir Rakoczy, który zastąpił mającego na swoim koncie żółtą kartkę Szymona Sendeckiego. Miało to na celu zmniejszenie ryzyka osłabienia zespołu po ewentualnej kolejnej żółtej kartce. Ten plan jednak nie do końca zadziałał, ponieważ mecz Błękitni kończyli grając w dziesięciu. Po faulach w 71 i 78 minucie żółte kartki otrzymał Sebastian Pamuła, co poskutkowało wykluczeniem tego zawodnika. Najlepszą sytuację w meczu Puszcza miała w 94 minucie, jednak zawodnik po dośrodkowaniu strzelił z pięciu metrów nad bramką. Chwilę później sędzia zakończył ten mecz i to Błękitni Bodzanów mogli cieszyć się ze zwycięstwa w finale, zdobycia trofeum i otrzymania przepustki do rozgrywek wojewódzkich, które czekają na nich już wiosną! A tam drużyna z sołectwa Bodzanów może trafić na uznane firmy z naszego województwa takie jak np. Podhale Nowy Targ, Beskid Andrychów, Bruk-Bet Termalica II Niecieczę, czy też mającą w swoim składzie byłych reprezentantów Polski Wieczystą Kraków. Będzie to na pewno duża nobilitacja dla drużyny z Gminy Biskupice reprezentować okręg wielicki w tych zmaganiach.  Losowanie par 1/8 wojewódzkiego Pucharu Polski odbędzie się prawdopodobnie w styczniu 2023 roku.

Po meczu Puchar zwycięzcom wręczył Prezes Podokręgu Piłki Nożnej Wieliczka Andrzej Strumiński oraz były reprezentant Polski, a obecnie Wiceprezes MZPN ds. sportowych – Zdzisław Kapka.

Poniżej link do retransmisji spotkania, który znajduję się kanale YouTube Małopolskiego Związki Piłki Nożnej. Realizacja transmisji CFsport:

https://www.youtube.com/watch?v=UeZPxCcBVT0

Dostępny jest również skrót tego meczu, który znajduje się na kanale YouTube CFsport:

https://www.youtube.com/watch?v=L1ITbQ8DR7M

 

Znamy już 12 uczestników wojewódzkiego Pucharu Polski. Są to:

PODOKRĘG WIELICZKA: Błękitni Bodzanów (KO)

PODOKRĘG BOCHNIA: BKS Bochnia (5 liga)

PODOKRĘG BRZESKO: Korona Niedzieliska (5 liga)

PODOKRĘG CHRZANÓW: MKS Trzebinia (5 liga)

PODOKRĘG GORLICE: Glinik Gorlice (4 liga)

PODOKRĘG KRAKÓW: Wieczysta II Kraków (KO)

PODOKRĘG LIMANOWA: Zalesianka Zalesie (5 liga)

PODOKRĘG NOWY SĄCZ: Barciczanka Barcice (4 liga)

PODOKRĘG PODHALE: Podhale Nowy Targ (3 liga)

PODOKRĘG WADOWICE: Beskid Andrychów (4 liga)

PODOKRĘG ŻABNO: Bruk-Bet Termalica II Nieciecza (4 liga)

OBROŃCA TROFEUM: Wieczysta Kraków (3 liga)

 

Do rozegrania pozostają jeszcze finały:

15 listopada

PODOKRĘG TARNÓW: Wolania Wola Rzędzińska (4 liga) – Unia Tarnów (3 liga)

 

19 listopada

PODOKRĘG OLKUSZ: Przemsza Klucze (KO)/Piliczanka Pilica (KO) – Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada (5 liga)

PODOKRĘG OŚWIĘCIM: Niwa Nowa Wieś (5 liga) – Unia Oświęcim (4 liga)

PODOKRĘG MYŚLENICE: Orzeł Myślenice (KO) – Dalin Myślenice (4 liga)

 

[Łukasz Wdaniec]

 

 

 

Przewiń do góry