Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

Zbliża się 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji, we wszystkich szkołach podstawowych, już dzisiaj odbyły się uroczyste akademie. Nie inaczej było w naszej gminie. Szczególną prezentacje przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławkowicach.

W spektaklu udział wzięli uczniowie zarówno zerówki jak i starszych klas. Pod opieką dydaktyczną nauczycielek Agnieszki Młyńskiej oraz Ewy Majewskiej, przygotowali ciekawą  akademię, w której w bardzo przystępny sposób przybliżyli trudne losy narodu polskiego: wewnętrzne spory szlacheckie, rozbiory i utratę niepodległości, ale także iskierkę nadziei na lepszą przyszłość, jaką było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Pierwsza w Europie i druga na świecie, Konstytucja 3 Maja była jedną z ostatnich prób ratowania Polski przed zaborcami. Wprowadziła dziedziczność tronu, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, brała chłopów pod opiekę państwa, wprowadziła zawodową armię, zlikwidowała liberum veto. Mimo, że obowiązywała jedynie 14 miesięcy to przez wieki była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

Prezentacje uczniów wzbogacił występ muzyczny "zerówkowiczów"  oraz solowy występ Zuzanny Kasprzyk, która wykonała utwór J. Słowackiego „Hymn” (Smutno mi Boże) w aranżacji Sanah.

Na zakończenie wszystkim zebranym, za trud włożony w przygotowanie akademii, podziękowali -  obecna na wydarzeniu Wójt Gminy Biskupice – Renata Gawlik oraz dyrektor SP Sławkowice - Dariusz Zawiślan.  W związku z  przypadającym w dniu 2 maja Świętem Flagi zachęcili zgromadzonych  do wywieszenia barw narodowych we własnych domach.

 

 

 

 

 

Przewiń do góry