Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

Stowarzyszenie Przyjaciół Środowiskowego Domu Samopomocy w Tomaszkowicach ,,JESTEŚMY” podsumowało realizację projektu ,,Poznajemy Polskę Muszyna i Krynica”.  Projekt został dofinansowany przez Powiat Wielicki i Gminę Biskupice, obejmował 3 dniowy pobyt dla 43 osób. Zadanie skierowane było do 43 mieszkańców powiatu wielickiego a miało na celu propagowanie aktywnego wypoczynku wśród osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Udział uczestników w trzydniowej wycieczce przyczynił się do wzmocnienia udziału osób niepełnosprawnych w turystyce  i aktywnym wypoczynku.

W dniach 14,15,16 czerwca 2023 roku wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę, którą rozpoczęliśmy od zwiedzania Krynicy. Krynica przyjęła nas deszczową pogodą, ale pomimo to spacerowaliśmy po uzdrowisku i zapoznaliśmy się z historią miasta. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była Muszyna , miejsce w którym nocowaliśmy i dużo spacerowaliśmy. Tutaj mieliśmy możliwość zobaczyć Ogrody Sensoryczne i Ogrody Biblijne. Spacerkiem udaliśmy się do źródła mineralnego w Szczawniku. Spacer okazał się długi ale przyjemny.  Źródło mieściło się w sąsiedztwie Cerkwi greckokatolickiej typu łemkowskiego, która obecnie użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki. Kolejną Cerkwią jaką zwiedzaliśmy z obszernym wykładem to Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku – dawna greckokatolicka cerkiew. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew w Powroźniku jest cerkwią łemkowską, trójdzielną. Ciekawe miejsce godne polecenia to mofety, my już wiemy co to a państwa zachęcamy do poszukania informacji na ten temat. W ostatni dzień na trasie powrotnej zatrzymaliśmy się w  Stary Sącz gdzie pospacerowaliśmy po miasteczku oraz zwiedzaliśmy kościół klasztorny.

We wtorek  29 sierpnia 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pn. "Poznajemy Polskę Krynica i Muszyna". Spotkanie na nowo przeniosło nas wspomnieniami na  3 - dniową spotkaniu towarzyszyła galeria zdjęć i pamiątkowe upominki dla uczestników - foto zeszyty. Gościliśmy Wicestarostę Wielickiego Pana Henryka Gawora oraz rodziny uczestników. Nasza wycieczka mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Starostwa Wielickiego i Gminy Biskupice za bardzo serdecznie dziękujemy.

 

herb1.jpeg                                                                                                    powiat wielickib.png

 

Koordynator projektu:  Elżbieta Duda

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry