Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

Było smacznie, kolorowo i ludowo!  Tak w kilku słowach można podsumować wydarzenie plenerowe, jakie odbyło się w minioną sobotę w Łazanach. Druhny i druhowie z OSP Łazany zorganizowali prawdziwe święto „łazańskich łazanek”, które można było własnoręcznie przyrządzić pod okiem profesjonalnego szefa kuchni.

Wśród zaproszonych gości pojawiła się Wójt Gminy Biskupice – Renata Gawlik, lokalni działacze, a także radni i sołtysi okolicznych miejscowości.  Licznie zgromadzili się także mieszkańcy Łazan. Wśród uczestników znaleźli się także mieszkańcy Warszawy i Poznania, którzy przybyli specjalnie, by spróbować smaków dzieciństwa.

Warsztaty w plenerze cieszyły się dużą popularnością.  Ochotnicy z zapałem pracowali w kuchni polowej i poznawali tajniki przyrządzania tradycyjnych łazanek.  Przy wspólnej pracy nie zabrakło ciekawych rozmów, których głównym tematem były oczywiście...łazanki! Szef kuchni – Waldemar Wrześniak udzielał cennych wskazówek, dzieląc się także historią tego dania, a także zaskakującymi trikami kuchennymi. Równocześnie można było wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum Kultury Gminy Biskupice. Pracownicy przygotowali  żywą  inscenizację „W dawnej izbie...”, gdzie można było z bliska zobaczyć  sprzęty domowe pochodzące z domów naszych prababć.Chętni próbowali  się w praniu na tarze, szatkowaniu  i kiszeniu kapusty w dębowej beczce oraz produkcji pysznego masła z dodatkiem czosnku i zielonego koperku w prawdziwej maselnicy drewnianej. Śmiałkowie mierzyli swoje siły  przy cięciu drewnianego pnia, przy użyciu dawnej piły ręcznej.

Na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Sułkowianie wraz zespołem. Tancerze dali przepiękny pokaz tańców ludowych charakterystycznych dla naszego regionu. Całości prezentacji dopełniały kolorowe stroje. Strażacy przygotowali wiele atrakcji min. loterię fantową z cennymi nagrodami głównymi, konkursy dla małych i dużych. Dla najmłodszych funkcjonowała bezpłatna strefa dmuchawców, odbywały się  gry i zabawy  z nagrodami, a także pokazy strażackie prowadzone przez druhów z  OSP Łazany i MDP Łazany. Nie zabrakło przysmaków z grilla, popcornu oraz waty cukrowej.

Zwieńczeniem tej części spotkania była bezpłatna degustacja „łazańskich łazanek”. Wszyscy zgromadzeni mogli liczyć bezpłatny  poczęstunek, który posili przed biesiadną częścią wydarzenia. Do wspólnej zabawy pod gwiazdami zaprosił zespół Paradise.  

Zadanie pn. "Zakup wyposażenia służącego szerzeniu lokalnej kultury i dziedzictwa lokalnego oraz organizacja imprezy i warsztatów" realizowane w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego PROW na lata 2014-2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry