Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

4 grudnia przypada  Barbórka czyli tradycyjne święto górnicze,  obchodzone na całym świecie. W Polsce ma ono szczególne znaczenie, gdyż kopalnie stanowią ważną część naszej gospodarki i historii. Górnicy Kopalni Soli "Wieliczka" w tym roku tradycyjne  święto Barbórki  obchodzili w minioną sobotę 1 grudnia. Gminę Biskupice reprezentowała Wójt Renata Gawlik.

Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Świętą  w Kaplicy św. Kingi. Eucharystię  celebrował abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Oprawę muzyczna zapewnił Chór „Lutnia”. W swojej homilii abp Marek Jędraszewski mówił o mądrości, która pozwala dostrzec Boga i czuwać nad otaczającym światem. Przywołał również  postać św. Barbary, patronki górników. Zgromadzeni dziękowali  za kończący się rok i wypraszali  opiekę św. Barbary na cały kolejny.

Następnie górnicy oraz zaproszeni goście udali się do komory Warszawa na tradycyjną akademię. Tam przystąpiono do uhonorowania zasłużonych pracowników kopalni i złożenia życzeń dla górniczej społeczności. Minutą ciszy uczczono pamięć o górnikach , którzy zginęli w wypadku z Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i wszystkich tych, którzy w tragicznych okolicznościach odeszli na wieczną szychtę.

Prezes Kopalni – Paweł Nowak podsumował miniony rok działalności.  W tym roku kopalnia obchodziła jubileusz 45-lecia obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rok 2023 był również rokiem rekordowej liczby zwiedzających. Jak podają statystyki od roku 1945 naszą wielicką kopalnie odwiedziło już 50 mln turystów z całego świata.

„Z okazji święta Barbórki, Wszystkim górnikom, składam  najserdeczniejsze życzenia. Niech to wyjątkowe święto będzie dla Państwa okazją do refleksji nad trudną i odpowiedzialną pracą, jaką wykonujecie pod ziemią. Życzę Państwu,  abyście zawsze byli otoczeni bezpieczeństwem i opieką św. Barbary, patronki górników. Niech praca przynosi satysfakcję, a trud zamienia się w sukces i osiągnięcia. Niech każdy dzień pod ziemią będzie pełen wytrwałości, współpracy i wzajemnego wsparcia  – życzy  Wójt Gminy Biskupice – Renata Gawlik”.

fot. za Kopalnia Soli w Wieliczce

 

Przewiń do góry