Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

W minioną sobotę mieszkańcy Gminy Biskupice oddali hołd ofiarom hitlerowskiej  agresji na ludność cywilną. W  dniach 8-10 grudnia 1943 roku miały miejsce aresztowania mężczyzn, które przyniosły śmierć 25 mieszkańcom z Biskupic i okolicznych miejscowości.

Obchody 80. rocznicy  rozpoczęły się Mszą świętą, odprawioną w Kościele św. Marcina, w intencji pomordowanych. Po uroczystej Eucharystii  wszyscy udali się pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Biskupice oraz pocztów sztandarowych. Delegacje z  Biskupic, Sułowa, Przebieczan, Tomaszkowic i Jawczyc złożyły tam kwiaty, a rodziny pomordowanych zapaliły znicze. Były to wzruszające chwile, pełne skupienia i zadumy nad tym, co się wydarzyło, a także pamięci o tych, którzy stracili życie w wyniku okrucieństwa wojny.

Organizatorzy wydarzenia Stowarzyszenie Przyjaciół Biskupice, OSP Biskupice a także członkowie rodzin przygotowali wspomnienie, o tych którzy zginęli  za Ojczyznę.  Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, zebrani udali się do Puszczy Niepołomickiej w miejsce zbiorowej mogiły, tam oddano hołd poległym. To był moment wzruszenia i zadumy nad przemijaniem czasu i kruchością ludzkiego losu.

Cała uroczystość odbyła się pod patronatem Wójta Gminy Biskupice - Renaty Gawlik i została zorganizowana przez OSP Biskupice, Stowarzyszenie Przyjaciół Biskupic, Orkiestrę Dętą OSP Biskupice, Sołtysa i Radnych Biskupic. Wydarzenie zostało wsparte przez Województwo Małopolskie.

 

Zapraszamy do oglądnięcia reportażu wykonanego przez TVP3 Kraków i wyemitowanego w sobotnim wydaniu „Kroniki” ( materiał w minucie 07:53)

https://krakow.tvp.pl/74654461/09122023-2130

 

Poniżej fotorelacja autorstwa Roberta Szczudło - RS Vision oraz Wioletty Wicher

 

 

Przewiń do góry