Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook
Za nami coroczny Przegląd Kolęd pn. „Hej kolęda, kolęda…". Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Łazanach wypełniła się po brzegi występującymi oraz radosną publicznością. Zebranych przywitała Pani Wójt - Renata Gawlik, składając życzenia na ten nowy 2024 rok. Na scenie zaprezentowały się liczne zespoły, w tym Zespół Pieśni i Tańca "Solny Gościniec", Orkiestra Dęta Gminy Biskupice, Orkiestra OSP Biskupice, Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej w Łazanach, Kolędnicy oraz Grupa Kolędnicza OSP Łazany. To była niezwykła okazja, by podziwiać tradycyjne, polskie kolędy w wykonaniu utalentowanych, lokalnych artystów.
 
Jako pierwsi wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Łazanach. Przepięknie przygotowani przez Panie nauczycielki – Danutę Chyba oraz Ewę Kurzawę zachwycili zgromadzoną publiczność. Całość dopełniły stroje oraz ciekawe układy choreograficzne.
 
Następnie sceną zawładnął Zespół Pieśni i Tańca Solny Gościniec. Ludowe stroje a także akompaniament udzielony na żywo dodał magii tej prezentacji. Dodatkowym i zaskakującym elementem występu była wizyta turonia, który figlował, tańczył i zaczepiał rozbawioną publiczność.

Jak co roku nie zawiodła grupa kolędników z Łazan. Adepci Młodzieżowej Drużyny OSP, z radością i młodzieńczym zapałem przy wtórze gitar skutecznie porwali zebranych do wspólnego kolędowania. Jeden z wykonywanych utworów zadedykowali swoim koleżankom i kolegom z drużyny , którzy niestety nie mogli wystąpić ze względu na chorobę.
 
Ale to nie wszystko, z koncertami przybyli też muzycy z dwóch Orkiestr – Orkiestry Dętej Gminy Biskupice z dyrygentem Piotrem Filkiem oraz Orkiestry Dętej OSP Biskupice pod batutą Marka Konarskiego. Ze sceny popłynęły piękne i znane polskie kolędy. Na zakończenie zaintonowano kolędę „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą...”, która wszyscy razem zaśpiewaliśmy.
 
Wydarzenie to było okazją do wspólnego śpiewania kolęd, ale także wyraz wieloletniej tradycji oraz kultywowania polskiej kultury ludowej. Dzięki zaangażowaniu lokalnych artystów oraz wsparciu instytucji kulturalnych, zgromadzeni mieli okazję doświadczyć niezapomnianych chwil pełnych radości i wspólnego przeżywania świątecznego czasu.
 
Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Biskupice - Renata Gawlik, Centrum Kultury Gminy Biskupice - Małgorzata Kaleta, Ksiądz Proboszcz - Stanisław Wciślak Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Łazanach - Marcin Maniek.
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom oraz instytucjom za stworzenie wyjątkowego wydarzenia, które wniosło pozytywny wkład w kultywowanie tradycji świątecznych i integrację społeczności lokalnej. Szczególne podziękowania należą się jednostce OSP Łazany na czele z Prezesem dh Dariuszem Turkiem.
 
Kolejna edycja przeglądu kolęd "Hej kolęda, kolęda..." z pewnością pozostawiła niezatarte wrażenia i wzmacniające więzi społeczności lokalnej. Biorąc pod uwagę sukces tegorocznej edycji, nie możemy się doczekać następnego spotkania z tradycyjnymi, polskimi kolędami oraz utalentowanymi artystami, które już za rok!
 

 

Przewiń do góry