Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

W minioną niedzielę, 14 kwietnia 2024 roku, miłośnicy  książek oraz lokalni czytelnicy  mieli okazję uczestniczyć w  wydarzeniu, które odbyło się w Domu Kultury w Sułowie. To właśnie tam, z  inicjatywy  Biblioteki Publicznej Gminy Biskupice i Wójt Gminy Biskupice  - Renaty Gawlik odbyło się pierwsze spotkanie pod hasłem "Popołudnie z literaturą".

Podczas tego wyjątkowego popołudnia, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z fragmentami powieści Elizy Orzeszkowej, "Nad Niemnem". Wspólnie przenieśli się w świat bohaterów, takich jak Bohatyrowiczowie i Korczyńscy, poznając ich historie oraz uczestnicząc w ich rozmowach o Polsce i codziennych sprawach. Zebrani usłyszeli również "Legendę o Janie i Cecylii" oraz piękne pieśni szlacheckie, takie jak "Ty pójdziesz górą".

"Nad Niemnem" okazało się niezwykle interesującą powieścią, która porusza szeroko naszą narodową tradycję i kulturę, sięgając także do naszej przeszłości.Ta wyjątkowa powieść Elizy Orzeszkowej jest jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej, podejmującym tematykę Powstania Styczniowego i ukazującym niezwykłe wartości oraz determinację naszego narodu. Jak pisała autorka „To właśnie historia własnego narodu sprawia, że mamy się na czym oprzeć, mamy z czego czerpać”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim występującym na scenie - przyjaciołom Biblioteki Publicznej Gminy Biskupice, którzy w strojach z epoki czytali fragmenty "Nad Niemnem". Spotkanie,  pozwoliło zgłębić literackie dzieło,a  także umocniło więzi społeczności lokalnej poprzez wspólne odkrywanie kulturowego dziedzictwa.

Mamy nadzieję, że to pierwsze "Popołudnie z literaturą" stanowi początek długiej serii spotkań, podczas których będziemy mogli razem odkrywać piękno literatury oraz czerpać inspirację z naszej bogatej historii.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

Biblioteka NAD NIEMNEM.jpeg

 

 

 

 

Przewiń do góry