Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook
Przyszedł czas na wycieczkę w ramach Gminnej Akademii Seniora - tym razem była to Krynica-Zdrój, Jaworzyna Krynicka i Muszyna. Po dwugodzinnej podróży uczestnicy znaleźli się pod Jaworzyną Krynicką (1114 m.n.p.m. - szczyt w Beskidzie Sądeckim), na którą następnie udali się koleją gondolową. Podczas podróży z doliny Czarnego Potoku seniorzy mieli okazję podziwiać wyjątkową panoramę widokową z najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny. Po dotarciu do punktu docelowego nie brakowało wrażeń, wspólnych zdjęć i uśmiechu.
 
Kolejnym punktem zwiedzania było centrum Krynicy, gdzie obowiązkowo trzeba było wstąpić do pijalni wód mineralnych i chwilę odpocząć. Krynica została założona jako wieś w 1547 roku pod nazwą Krzenycze. Od początku istnienia należała do majątku biskupów krakowskich. Po pierwszym rozbiorze przejęli ją Austriacy. Odkryli oni krynickie źródła, które w późniejszym okresie zaważyły na powstaniu licznych zdrojowisk i domów uzdrowiskowych. Miasto otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jaworzyny Krynickiej, co sprawia, że Krynica-Zdrój pełna jest pięknych krajobrazów. Miejsce to znane jest przede wszystkim jako ponad 200-letnie uzdrowisko oraz jako duży polski ośrodek narciarski.
 
W Krynicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, które seniorzy z wielką przyjemnością odwiedzili, m.in. Muzeum Nikifora, w którym zgromadzono obrazy i pamiątki po słynnym malarzu – prymitywiście Nikiforze Krynickim. Muzeum mieści się w drewnianym budynku Romanówka. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
 
Trzecim – i już ostatnim, lecz najbardziej wymagającym było wyjście do Ogrodów Sensorycznych w Muszynie Zdrój. Ogrody Zmysłów są jeszcze mało rozpowszechnionym w Polsce pomysłem przystosowania parków nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Z ogrodów sensorycznych może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. Żeby dostać się do Ogrodów trzeba było pokonać kilkaset metrów, ale było warto. W ogrodzie można było podziwiać wiele gatunków ciekawych, rozkwitających roślin. Po spacerze udaliśmy się w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się wczesnym wieczorem.
 
[materiał Centrum Kultury Gminy Biskupice]
 
 

 

 
 
Przewiń do góry