W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 85. rocznicę zbrodni katyńskiej
W bieżącym roku obchodzimy dwie niezwykle ważne rocznice dla historii Polski: 85. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Oba tragiczne wydarzenia przypominają o trudnych momentach w dziejach naszego narodu, które wymagają refleksji i pamięci…
Katastrofa smoleńska, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, pochłonęła życie 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii Kaczyńskiej. Delegacja, która udała się do Smoleńska, miała uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej – jednej z najokrutniejszych kart w historii Polski. Wśród ofiar katastrofy znaleźli się także najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi, duchowni oraz politycy, którzy wspólnie reprezentowali naród w tym szczególnym dniu pamięci.
Zbrodnia katyńska, której 85.rocznicę obchodzimy w tym roku, była jednym z najbardziej bestialskich aktów wymierzonych w polską elitę przez sowiecką policję polityczną NKWD wiosną 1940 roku. W wyniku tej masowej egzekucji życie straciło blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w tym około 14,5 tysiąca oficerów Wojska Polskiego i policjantów przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,5 tysiąca więźniów aresztowanych na terenach wschodniej Polski okupowanej przez Związek Radziecki. Zbrodnia ta była przez wiele lat ukrywana i zakłamywana przez sowiecką propagandę, a jej ujawnienie stało się symbolem walki o prawdę historyczną.
W imieniu społeczności Gminy Biskupice hołd wszystkim ofiarom tych tragicznych wydarzeń oddała Wójt Renata Gawlik. Uroczystość miała miejsce przy Krzyżu Pokoju w Łazanach – miejscu upamiętniającym katastrofę smoleńską. Symboliczne gesty, takie jak składanie kwiatów czy zapalanie zniczy, są wyrazem naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy stracili życie w służbie ojczyzny.
Oba te wydarzenia przypominają o kruchości ludzkiego życia oraz o konieczności zachowania pamięci o tych, którzy oddali je w imię ojczyzny. Niech rocznice te staną się okazją do refleksji nad historią Polski oraz inspiracją do budowania przyszłości opartej na wartościach pokoju, solidarności i prawdy.