Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

Mam przyjemność zaprezentować Państwu niewielką, ale jakże pięknie położoną gminę Biskupice. Liczy ona zaledwie 41 km kw. powierzchni, ale może się pochwalić czystym środowiskiem naturalnym oraz licznymi walorami krajobrazowymi. Wpływa na to przede wszystkim urozmaicona rzeźba terenu. Swym pięknem zachwycają zwłaszcza krajobrazy w rejonie Biskupic, Sułowa i Łazan. Rozległe widokowe wzniesienia przeplatają się tam z malowniczymi dolinami kompleksów leśnych. Gminę charakteryzuje, doskonale widoczna zwłaszcza z lotu ptaka, mozaikowata struktura roślinności, w której niewielkie płaty lasów, zarośli, łąk i muraw przeplatają się z terenami rolniczymi i zabudowaniami.

Gorąco zachęcam do  odwiedzenia naszej gminy, by osobiście poznać wyjątkowe walory turystyczne i inwestycyjne tej części Małopolski.


Wójt Gminy Biskupice

 

Położenie geograficzne

Atutem gminy Biskupice jest jej położenie w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych, a także niewielka odległość do stolicy Małopolski – Krakowa. Przez jej obszar przebiega droga międzynarodowa (Kraków - Przemyśl - Medyka), krajowa nr 4 (Kraków - Bochnia), wojewódzka nr 966 (Wieliczka - Tymowa) oraz drogi powiatowe i gminne. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg, dojazd w dowolne miejsce gminny nie stwarza żadnych problemów.

Gmina Biskupice położona jest we wschodniej części Pogórza Wielickiego – w dorzeczu Raby i Wisły. Usytuowana jest w centrum powiatu wielickiego, około 20 km na południowy-wschód od Krakowa. Granice gminy od południowego-wschodu wytycza malownicza dolina Raby, od północy – dolina Wisły, zaś od zachodu – łagodne wzniesienia Pogórza Wielickiego. Najwyżej położoną miejscowością w gminie jest Sułów (411 m n.p.m.), z którego rozpościerają się przepiękne widoki. Z kolei najniżej położone jest Zabłocie (250 m n.p.m.). W skład gminy wchodzi 12 sołectw: Biskupice, Bodzanów, Jawczyce, Łazany, Przebieczany, Sławkowice, Sułów, Szczygłów, Tomaszkowice (gdzie mieści się siedziba Urzędu Gminy Biskupice), Trąbki, Zabłocie oraz Zborówek.

Głównym ciekiem wodnym przepływającym przez teren gminy jest  potok zwany "Królewskim". Swój  początek bierze  na wschodnich połaciach wzgórz Biskupic, płynąc przez Szczygłów, Zabłocie, Surówki wpada do Raby w Pierzchowie, wsi należącej do gminy Gdów.

Przewiń do góry