Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

26.04.2022 w Bibliotece Publicznej Gminy Biskupice odbyło się II spotkanie z serii o historii, zabytkach i tradycjach gminnych. Tematem były dzieje wsi Sułów.

Zgromadzeni uczestnicy dyskutowali o faktach historycznych dotyczących miejscowości, począwszy od tych najstarszych z XIII w. (uposażenie klasztoru i szpitala Świętego Ducha w Krakowie podatkiem z Sułowa), przez wiek XVI, kiedy to wieś stała się własnością rodu Lubomirskich herbu Szreniawa/Drużyna, kończąc na epidemii cholery w XIX w. i aresztowaniach dokonanych przez Niemców w grudniu 1943 r. Poruszono także tematy pochodzenia nazw lokalnych przysiółków, kapliczek oraz postaci ważnych dla wiejskiej społeczności m.in. żołnierza Józefa Kosteckiego, dominikanina o. Romualda Wojciecha Kosteckiego OP oraz ks. Alojzego Łabędzia.

Spotkanie zgromadziło 7 osób zainteresowanych historią regionalną. Ożywioną dyskusję prowadziła pani dyrektor Lucyna Masior. Organizatorem przedsięwzięcia była: Biblioteka Publiczna Gminy Biskupice .

[M.Kowalik]

26 kwiecień 2022 r. (2) 2222.jpeg

 

Drodzy Czytelnicy, Mieszkańcy Sułowa i okolic podzielcie się z nami swoją wiedzą , opowiadaniami na temat miejscowości Sułów oraz pozostałych miejscowości naszej gminy. Jest jeszcze wiele ciekawostek, które nie są zapisane. Już dziś zapraszamy na następne III spotkanie, które odbędzie się 31. 05.2022 r.

Przewiń do góry