Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

W połowie czerwca br. w świetlicy w Łazanach, rozpoczęła działalność Polsko - Ukraińska Strefa Społeczna, realizująca projekt pn. Akademia Aktywności Polsko – Ukraińskiej. W każdą środę od godziny 17ej, odbywają się bezpłatne zajęcia integracyjne, warsztaty kulinarnie i rękodzieła, zajęcia z sensoplastyki oraz nauka języka polskiego dla osób przybyłych na teren Gminy Biskupice z ogarniętej wojną Ukrainy. W zajęciach uczestniczą rodziny z Ukrainy i Polski, które wzajemnie się integrują, poznają, dzielą doświadczeniami i pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych chwilach.

„Za nami już pierwsze kreatywne warsztaty rękodzieła, smaczne warsztaty kulinarne prowadzonę przez Viktorie Simonian i rewelacyjne warsztaty z sensoplastyki animowane przez  Pauline Stopkę. Podczas kiedy rodzice i starsze dzieci pod okiem Iwana Derewickiego, dzielnie uczą się języka polskiego, młodsze ukraińskie dzieci i ich polscy rówieśnicy tworzą przecudnej urody rękodzieło np. wełniane laleczki, zakładki ozdabiane haftem matematycznym czy bransoletki na krośnie.  Wspólne odbywamy także kulinarne podróże po Polsce i Ukrainie. Poznajemy charakterystyczne potrawy kuchni polskiej takie jak pierogi, gołąbki, bigos, żurek, kapuśniak, krupnik, barszcz czerwony, rosół, oraz smakowite dania kuchni ukraińskiej takie jak barszcz ukraiński, pielmieni, kutia, tarańka i bliny. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi uczymy się ich nazw w obu językach a nawet próbujemy je pisać cyrilcą. Na zajęciach z sensoplastyki uczymy się do czego, poza jedzeniem, można wykorzystać siemię lniane, mleko, przyprawę do piernika i aromaty używane do ciast. Robimy olbrzymie bańki mydlane, lepimy figurki z ciasta i robimy zabawki z rzeczy dostępnych w każdym domu – relacjonuje Marzena Derewicka – jedna z autorek projektu.”

Zajęcia prowadzone są we współpracy z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych z siedzibą w ul. Krasickiego 18, I piętro, 30-503 Kraków a finansowane przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Tekst i foto: Marzena Derewicka

 

 

Przewiń do góry