Strona Gminy Biskupice w serwisie Facebook

Biskupice święto miodu już  za nami. Było kolorowo i smacznie! Po raz drugi odbyło się Miodobranie połączone z Festiwalem  Smaków w Biskupicach.  Impreza zgromadziła miłośników miodu i wyrobów pszczelarskich.

Wspólne świętowanie rozpoczęto Mszą Święta dożynkowa. Modlono się  w intencji Koła Pszczelarzy w Biskupicach a także w  podziękowaniu za tegoroczne plony. Z darami dożynkowymi pojawiły się delegacje ze wszystkich miejscowości naszej gminy. W ten sposób, w imieniu rolników, symbolicznie podziękowano za bogate zbiory.

Po mszy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Biskupice, uczestnicy wydarzenia  przemaszerowali  do ogrodów plebanii, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.  Na początek uczta muzyczna  w wykonaniu Orkiestry OSP Biskupice pod batutą kapelmistrza – Marka Konarskiego.  Muzycy zaprezentowali  popularne szlagiery muzyczne zachęcające, wszystkich do wspólnej zabawy.

Równocześnie na specjalnie przygotowanych  i kolorowo ustrojonych stoiskach można było degustować miody, pochodzące z  pasiek  zrzeszonych w Kole  Pszczelarzy  Biskupice. Swoje produkty prezentowali   – Prezes Koła  Pan  Jacek Smoroń,   Pan Łukasz Tomana, Pan  January Daniłoś,  a także  Państwo Hanna i Marian Stasikowie.  Wystawcy w interesujący sposób opowiadali o tajnikach prowadzenia pasiek, a także o ciekawostkach z życia pszczół. Pszczelarze  zapoznali uczestników imprezy  z różnymi rodzajami miodu i innymi wyrobami pszczelarskimi jak np.: pyłek pszczeli, pierzga czy propolis.

Dla wszystkich chętnych Pan Stanisław Szymski  przygotował warsztaty z wykonywania świec z wosku pszczelego. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem przypatrywały się instruktażowi, by następnie samodzielnie wykonać  świece.

Nie zabrakło suto zastawionych stołów i poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń z Przebieczan i Biskupic. Całość dopełniały piękne, regionalne stroje , w które ubrali się członkowie KGW.

Z lokalnymi wyrobami zawitał także właściciel  „Winnicy sułowskiej” – pan Stanisław Kupiec.

Z interesującym wykładem pojawił się Pan Bolesław Kostkowski. W swojej prelekcji pn. „Pszczoły a człowiek w dobie Covidu” opowiedział zebranym o zdrowotnych aspektach płynących z regularnego spożywania miodu a także o  roli owadów zapylających w przyrodzie i ich znaczeniu w produkcji żywności.

W specjalnie przygotowanym przez Centrum Kultury Gminy miejscu, całe rodziny brały udział w teście wiedzy o pszczołach. Konkurs  z nagrodami  cieszył się dużym zainteresowaniem, podobnie jak kącik tworzenia biżuterii czy wyrobów z lawendy.

Podczas biskupickiego Miodobrania swoje stanowisko  miał także Klub Honorowych dawców Krwi Gminy Biskupice, który w zeszłym roku świętował 10 – lecie istnienia.  Pani Barbara Ciapała tłumaczyła zainteresowanym na czym polegają akcje   krwiodawstwa i jakie warunki należy spełnić , by móc zostać dawcą. Można było zajrzeć także do kronik Klubu, w których skrupulatnie zamieszczane są relacje ze wszystkich przeprowadzonych akcji. Pani Basia wygłosiła tez krótką pogadankę, w której zachęcała do udziału w akacjach krwiodawstwa. Kolejna z nich już 13 listopada 2022 w auli Urzędu Gminy Biskupice. Serdecznie zapraszamy!

Jak co roku, w ramach „Narodowego Czytania” , miłośnicy  książek z  Biblioteki Publicznej im. Antoniego Pajdaka  w Biskupicach, pod bacznym okiem Pani dyrektor – Lucyny  Masior przygotowali własne interpretacje  Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Akompaniamentu na skrzypcach udzieliła Patrycja Godzik. Aktorzy zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali wiele atrakcji dla dzieci  konkursy plastyczne, sztafetę pszczelarską, animacje dla najmłodszych, zamek dmuchany a także pokazy strażackie. Mile spędzony czas szybko minął. Mamy nadzieję, że Miodobranie wpisze się na stałe w kalendarz kulturalnych wydarzeń w naszej gminie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Biskupice – Renatę Gawlik, Proboszcza Parafii pw. św. Marcina w Biskupicach – ks. Roberta Jończyka, Koło Pszczelarzy Gminy Biskupice -  na czele z Prezesem – Jackiem Smoroniem, Centrum Kultury Gminy Biskupice – dyrektor Małgorzatę Kaletę, a także druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej  w Biskupicach pod przewodnictwem dh Juliusza Kanarka.

Serdecznie podziękowanie kierujemy  w stronę sponsorów, którymi byli: 

- Przedsiębiorstwo Pomocnicze MPWiK Sp. z o.o. Kraków
- BMS-G Firma handlowa Pawlikowice
- Jaszczyk Michał i Jaszczyk Stefan spółka s.c. Przetwórstwo i handel mięsny z Biskupic
 - Piekarnia – cukiernia Stawarski z Biskupic

Tekst i foto: D. Orłowska

 

 

 

Przewiń do góry